Podzimní historické větroně v Lipencích.

Dne 9. 10. 2021 se uskutečnila soutěž historických větroňů. Účast nebývalá, 24 závodníků s 50 modely. Podzimní počasí zkomplikovalo start, kvůli velké mlze byl start odložen o hodinu. Startovalo se z 6 stanovišť po 4 závodnících. V průběhu soutěže oblohou brázdily modely větroňů od konstruktérů z Čech i zahraničí.

 

Nejpočetnější skupinou byly modely Saturn, Orlík, Expe, Žehrovice 2, jejichž konstruktérem je nestor českých modelářů p. Radoslav Čížek od jehož narození letos říjnu uplyne 100 let. Létalo se v kategoriích ARC-A2, ARC, Retro. Vítězem kategorie ARC-A2 se stal s maximálním počtem vteřin p. Jiří Hruška s větroněm „Thor“. Kategorii ARC vyhrál nestárnoucí p. Zdeněk Pucholt s větroněm „Žehrovice 2“. Kategorii Retro vyhrál s větroněm „Admirál“ mistr větroňář p. Vladimír Pergler. Svou návštěvou nás poctil p. Miroslav Rohlena, legenda leteckého modelářství. Soutěž proběhla díky zodpovědnosti účastníků bez problémů.

 

 

Závěrem bych chtěl poděkovat p. V. Sýkorovi za vzornou přípravu letové plochy, p. M. Severovi za službu za barem a časoměřičům za trpělivost a vstřícnost.

 

V plánu na rok 2022 jsou 4 soutěže historických modelů, sledujte naše stránky MK Lipence.
Vladimír Kozák