Výlet do Reinholdshain

dscf2749Na doporučení kolegy Nádeníka jsme se s Břéťou Bušo a Pavlem Lancem a mým synem Matoušem rozhodli, že okoukneme jak organizují modelářské dny v Německém klubu MFC Reinholdshain http://www.mfc-reinholdshain.de. Zmíněná obec leží hned za Cínovcem a Google hlásil dobu jízdy necelé dvě hodiny, takže nebylo co řešit.
V neděli 28.4. vyrážíme za přijatelného počasí z Prahy, ale když stoupáme do mraků na hraničním přechodu, kde je 0°C , viditelnost cca 100m a začíná pršet. Doufáme, že opět klesneme a podmínky se zlepší spolu s naší náladou. V devět jsme na letišti, naše auto je jediné na parkovišti pro návštěvníky, venku je pět stupňů a hustě mrholí. Po chvíli vylézáme a jdeme okouknout plochu. Samozřejmě všichni ještě spí. Kolem desáté začínáme potkávat zombie, které sporadicky vylézají z karavanů.

Naštěstí před obědem se počasí vylepšuje a jsou slyšet první motory, zatím elektrické. Koukáme na přijíždějícího muže na elektrokole s objemným rybářským batohem na zádech. Posléze se ukazuje, že v batohu je pořádný vrtulník. Velmi ekologické a inspirativní.

Kolem oběda konečně začíná show a dokonce občas vysvitne sluníčko. Po pár průměrných ukázkách, které se moc neliší od víkendového lítání na našem letišti, vidíme konečně zajímavé stroje. Zajímavá je Katana s vrtulí z vrtulníku. Tak to alespoň vypadá. Listy je možné natáčet a to včetně obráceného tahu, čehož pilot hojně využívá hlavně v pokusech o visení. Není to klasické visení na vrtuli, ale spíše nad vrtulí. Je to vidět na videu. I v nožácích a dalších prvcích je znát, že řiditelná vrtule může výrazně změnit manévrovací schopnost letounu. No pravda, vypadá to divně, ale je to efektní. Nakonec vidíme pěkné zacouvání do „boxů“.

Dále má zajímavé vystoupení pilot s turbínovou stíhačkou opatřenou vektorováním tahu. Velmi odvážně vypadá přepadnutí na záda na konci kolmého stoupání. Je to rovněž vidět na videu. Obraty jsou díky směrování trysky téměř na místě. Je zajímavé jak se dá s takovým prvkem pohrát.

Velmi efektní je vystoupení dvou dvouplošníků s hvězdicovými motory. Motory mají podobný výkon jako měly ty ve skutečných strojích (ale bez použití měřítka), takže po přidání plynu modely mizí v dáli. Ale ten zvuk benzínových pětiválců je nádherný…

Krásné vystoupení má i Chalenger s kouřením.

Zajímavý je patrně manželský pár s upoutanými Pipery. Oba piloti se při otáčení objímají nebo se jen drží aby nespadli? No každopádně je z toho nejintimnější podívaná dne.
.

Na stojánce zbývá ještě pár modelů, které bychom rádi viděli, jako například DR1 a vrtulník s prolínajícími se rotory nebo motorové rogalo, jejich piloti však stále otálejí a tak se spokojíme se statickou ukázkou a frčíme do Prahy.

Po úvodním nedorozumění s počasím, se tedy výlet vyvedl a i pro místní, kteří odpoledne zaplnili téměř všechny parkovací plochy to byla jistě zajímavá akce.
PS: Břéťa mě neuváženě požádal, abych mu objednal svařák. Objednal jsem tedy anglicky „hot wine“, nicméně slečna si to přeložila do němčiny jako „rot wein“, takže se Břéťa moc nezahřál.
PSS: Ostatně jak se později ukázalo, svařák stejně neměli:D

Zdraví,
Patrik Kuta

1 Komentář

  1. Patrik Kuta

    Zdravím, mám trochu O.T. zprávu. Včera se mi podařilo díky mým „pilotním zkušenostem“ ztratit v blízkosti letiště 1,7m/4,2kg Messerschmitt BF-109. Děkuji Břéťovi, Pavlovi Lancovi a Pavlovi Karasovi za velkou pomoc s hledáním. Nakonec dnes za hustého ranního deště se Pavlovi Lancovi podařilo model nalézt. Samozřejmě úplně jinde než jsem kolegy navigoval;-) Model je bez vážnějších poškození. Děkuji.

Napsat komentář