RUBRIKA: Ze života klubu

Drakiáda 2015

FOUKALO!!!

I když to taky zrovna žádná hitparáda nebyla. Ale draci lítali a myslím, že všichni, kdo se zůčastnili, nelitovali. Celkem se po obloze proháněla téměř třicítka krásných draků, malých i velkých, koupených i doma vyrobených. Děkujeme všem za účast a těšíme se na další Drakiádu 2016!

Radek a David

1. MISTROVSTVÍ ČR HISTORICKÝCH MODELŮ

VÁCLAV SÝKORA SE STAL MISTREM ČR

V pátek 29.srpna 2014 se parta modelářů ve složení Jaroslav Macháček, Jaroslav Netáhlo, Václav Sýkora, Milan Dubský, Vladimír Kozák, Miroslav Macků se svým vnukem Vojtou Šimko vydala na 1.mistrovství ČR historických modelů, které se konalo na letišti Aeroklubu Hořice.

Po příjezdu jsme se seznámili s prostředím a jeli jsme se ubytovat do nedalekého penzionu.

V sobotu v 9 hodin bylo přivítání účastníků a seznámení se soutěžními pravidly. V 10 hodin začaly první soutěžní lety.

Čtyřtaktový den – 18.5.2014

Dne 18. května 2014 uspořádali Pavel Lanc a Břeťa Bušo Čtyřtaktové létání. Zúčastnit se mohli piloti s modely poháněné čtyřtaktními motory. Vzhledem ke špatnému počasí se nás moc nesešlo a podařilo se nám odlétat jen 1. kolo, protože poté se pořádně rozpršelo a soutěž byla ukončena. Na základě výkonu z 1. kola bylo vyhlášeno pořadí: na 1. místě se umístil Robert Šneberk s polomaketou stíhačky ze II. světové války Spitfire, poháněné motorem O. S. Max 15 ccm, 2. byl Adolf Knoll s polomaketou Sopwith Pup na Saito 6,6 ccm a 3. místo obsadil Břeťa Bušo s Piperem na motor ASP 13 ccm. Pavla Lance postihla nevysvětlitelná havárie. Takže trochu jsme si zalétali, byly rozdány hodnotné pivní ceny a nakonec se opékaly buřty a diskutovalo… nebyl to špatný den, jen to počasí by se už mohlo umoudřit.

 

Slet historických modelů – říjen 2013

dsc_6296V sobotu 12- října se konal na letišti Slet všech historických modelů – ukončení sezony 2013. Počasí bylo typicky podzimní. Na obloze se střídaly modely postavené podle pravidel SAMu 95, dvouplošníky z obou válek i modely poměrně nové. Historické modely byly v převaze, vždyť i skutečný Blaník se začal vyrábět před více než 50 lety. Mirek zajistil občerstvení, každý si mohl opéct tradičně dobré klobásy. Všem chutnalo, popovídali jsme, dobře si zalétali a tak ani nevadil odpolední déšť, který nás poslal domů. Sezonu jsme symbolicky ukončili. Každý si domů odnesl potvrzení o účasti na poslední akci roku 2013. Věříme, že počasí nám dovolí ukončit sezonu 31.12.2013 a novou tradičně zahájit 1. ledna 2014.

Mirek Macků a Milan Dubský.

Zálet Fi 156 Storch (Čáp)

Na nebi letiště Chotěboř se po mnoha letech objevilo historické letadlo Fi 156 Storch ( Čáp).  Pro mnohé pamětníky z řad modelářů i členů AK Chotěboř to vyvolalo vzpomínky na mladá léta . Je to i malá vzpomínka na nedávno zesnulou náčelnici plachtařské školy ( Vrchlabí) paní Věru Špačkovou – Šlechtovou která s tímto typem letadla nalétala mnoho hodin . Model majitelů p.V.Sýkory a V.Kozáka byl zalétán zkušebním pilotem p.Davidem Charvátem ke spokojenosti všech přítomných . S modelem o rozpětí 2900 mm s motorem MVVS 80 cm3 Iris je počítáno po úpravách na aerovleky .

Modelu přejem dlouhý život a majitelům radost z modelu a létání.

Přikládáme fotky ze záletu !

Vladimír Kozák