Reinholdshain 2012 – sobota 28. 4.

imag010128. dubna 2012 jsem využil nabídky Jirků Jarolímků a svezl se s nimi a jejich SU 29 na letecko-modelářský den do Reihnholdshainu. Letiště modelářského klubu Reinholdshain se nachází asi 3 km východně od Dippoldiswalde, asi 30 km severně od Cínovce – z Prahy zhruba 140 km a 2 hodiny klidné jízdy.

Na letiště jsme dorazili před desátou hodinou dopoledne a Jirkové začali s montáží u SU 29 a nezbytnou předletovou přípravou. Letiště je ideálně orientované v severním svahu s rovnou travnatou dráhou o rozměrech 220 x 50 m ve směru východ – západ. Hranice letového prostoru určuje vysoká drátěná sít mezi depem a dráhou. 

Bez ohledu na směr větru a slunce nikoho ani nenapadne, že by tuto hranice úmyslně porušoval, stejně jako hlukový limit (84 dB(A)/7 m). Modely se spalovacími motory se smí provozovat v Po až So od 8:00 do 19:00 s přestávkou od 12 do 14 hodin a v neděli od 9:00 do 18:30 s přestávkou 12 – 14 hod. Obecně je provoz modelů povolen do západu slunce. Tato omezení platí bez ohledu na to, že v blízkosti letiště není žádné obydlí, na rozdíl od naší plochy v blízkosti Radotína.

Ve dvanáct hodin začal oficiální letový program trvající do páté hodiny odpolední. Zahájil jej let vlečné s transparentem klubu, následoval start krásného P 38 Lighting v červené poválečné zavodní úpravě. Po jeho přistání zahájil motorovou zkoušku Jirka Jarolímek ml. a po důkladné prověření chodu motoru následoval start s okamžitým přechodem do nožového letu v kruhu. Následujících šest minut si určitě vychutnal každý příznivec špičkové freestylové i klasické akrobacie. V nepříznivém nárazovém bočním větru do zad Jirka znovu dokázal, že patří mezi špičku českých i evropských show pilotů. I na tomto setkání byl Jirka o třídu lepší než všichni ostatní piloti akrobatických modelů. V druhém letu o dvě hodiny později Jirka ještě přidal více adrenalinu a harierovými výkruty v metrové výšce, výkrutem ve visu v pár (doslova) decimetrech nad zemí a dalšími lomcováky ve výšce, která nepřipouští zaváhání natož chybu. Ale Jirku jsem zaváhat ani chybovat ještě neviděl.

Další program pokračoval aerovleky, společným vystoupením historických dvouplošníků, turbínových modelů a vrtulníků – akrobatických i maketových. Zážitkem srovnatelným s Jirkovým vystoupením byl let dvou velkých větroňů s turbínovým pohonem. To nás všechny tři doslova zvedlo ze země. Zvlášť jeden z pilotů by skutečně excelentní a se svým model předváděl nízké průlety na zádech, v nožovém letu, čtyřdobý výkrut a další obraty – během jejich vystoupení jsme se skutečně nenudili. V 17:00 skončil komentovaný program, Jirkové se pustili do demontáže modelu a okolo šesté jsme vyrazili k domovu. To se právě pár modelářů pustilo do přípravy ke startu obří vzducholodi, podle větrného pytle na obrázku je ale vidět, že vál pořád čerstvý vítr, a tak ke startu snad došlo až ve večerních hodinách.

Akce v Reinholdshainu je dvoudenní s nedělním programem podobným tomu sobotnímu.

Příští rok se akce koná 27. – 28.4.2013. Trochu příjemné a přátelské atmosféry je zachyceno na připojených fotografiích. Pro aktivní účast na tomto setkání je nutná platná pojistka.

Pro dospělé diváky bylo vstupné 2 Euro a parkování zdarma. Další informace o letišti, kontakty a fotografie najdete na stránkách www.mfc-reinholdshain.de. Tam by se také měly v brzké době objevit fotografie z letošního ročníku. Již dnes si tam ale můžete prohlédnout fotky z ročníků 2006 – 2011 (Flugschau 2006 – 2011). Zatím tedy jen pár fotek, na kterých je vidět celkový pohled na dráhu z pozice diváka, několik statických obrázků a záběry z prvního letu Jirky Jarolímka – bohužel jen z foťáku v telefonu, lepší snad budou brzy na výše zmíněných webových stránkách.

Zapsal Zbyněk Nádeník, 7.5.2012

Fotogalerie:

Napsat komentář